Magyar luxuslábbelik francia módra - David Balazic mestercipész alkotásai
2018. május 20. írta: Stílus és Design

Magyar luxuslábbelik francia módra - David Balazic mestercipész alkotásai

A lábbeli az egyik legfontosabb eleme a megjelenésnek, amelyek között az egyedi, kézzel készített cipők talán a legkülönlegesebbek. Ezeknek megalkotása jóval több időt és figyelmet is igényel, hiszen mindez a leendő viselőjének méreteit és igényeit felmérve, gondos körültekintéssel, a legjobb anyagok felhasználásával, egyedi és aprólékos kidolgozással történik. David Balazic, a Dunakanyarban élő világhírű cipészmester műhelyében jártam, aki betekintést engedett a művészi alkotású cipőkészítés kulisszái mögé.

p_20180511_153914_1.jpg

David Balazic cipészmester Dijonból származik, aki a kilencvenes évek óta a Dunakanyarban, egészen pontosan Nagymaroson él és alkot. Mielőtt azonban a jelenre és a nagymarosi alkotás azóta is kitartó örömére térnék, rövid bevezetőként elmesélem, hogyan jutottam el a cikk megírásáig.

Egyedi készítésű cipők iránt érdeklődve keresgéltem az interneten, amikor az egyik találat David Balazic üzletének honlapjára vezetett. Megtetszettek az oldalon látható csodálatos alkotások, így úgy döntöttem, személyesen is megkeresem őt nagymarosi műhelyében.

p_20180511_154539_hdr_1.jpg

David Balazic rendkívül szimpatikus ember, akinek üzletébe belépve mindenütt a művészi cipőkészítés apró részletei köszönnek vissza. Miután röviden vázolta a cipő elkészítésének menetét, elmondtam neki, hogy a műhely varázsa megihletett és szívesen írnék róla egy cikket. A mester ezt követően rögtönzött riportalanyként készségesen beavatott engem mesterségének történetébe és körbevezetett a műhelyben.

Érdeklődése a cipész mesterség iránt egészen 13 éves koráig nyúlik vissza, amikor édesanyja cipőjét nem tudták megjavítani egy cipészműhelyben. Ennek hatására tanulta ki a szakmát, amelyben a legmagasabb szintekig jutott el. Elit cipészmesterként a francia Hermés divatháznak dolgozott Párizsban, ahol többek között olyan hírességeknek készített cipőket, mint Sir Roger Moore.

Magyarország életének meghatározó állomása lett, ahová először 1994-ben, sorkatonaként érkezett egy humanitárius misszió keretében, 16 hónapra mint ortopéd mestercipész. Davidnak annyira megtetszett a nagymarosi élet, hogy végül úgy döntött, itt marad és a Dunakanyarban űzi tovább a szakmát. Műhelye az igényes sokoldalúságról szól, ahol nemcsak cipők javításával foglalkozik, hanem egyedi tervezésű, saját márkájú cipőit is itt alkotja, emellett pedig oktatást is vállal, amelynek keretében a cipőtervezés és készítés iránt érdeklődőket is szívesen beavatja a mesterség rejtelmeibe.

p_20180511_153943_1.jpg

A mestert a Dunakanyar varázsa lenyűgözte, francia barátainak pedig csak a „magyar riviéraként” emlegeti a térséget. Egy „élő” műhely létrehozása volt a célja, amely ebben a festői környezetben valóban sikerült neki. Munkái lelkét ugyanakkor mégsem csak a földrajzi hely, hanem David Balazic rendkívül közvetlen stílusa és üzletének családias, kedves légköre biztosítja. Beszélgetésünk során elmondta: fontos számára a helyiekkel és az üzlet valamennyi látogatójával kialakított közvetlen kapcsolat, amelynek révén a komoly és igényes alkotómunka keretében segítségére is lehet másoknak. Munkáinak kifinomult és aprólékos igényessége, a mester  ámulatba ejtő és példaértékű attitűdje magukért beszélnek, így mindenkinek, aki személyesen neki készített, aprólékos kézimunkával alkotott cipőt szeretne, figyelmébe ajánlom a nagymarosi mester műhelyét.

fullsizeoutput_106.jpeg

fullsizeoutput_107.jpeg

p_20180511_154622_hdr_1.jpg

A franciás hangulatú üzlethelyiség magával ragadó atmoszférája élő történelemként teszi láthatóvá a kézi készítésű cipők művészi alkotásának folyamatait. Az üzletben sétálgatva jómagam is a klasszikus mesterek filozófiájából kaptam egy szeletet. A kényelem és az esztétikum iránti igényesség a saját kezűleg történő alkotás minden örömével elegyet alkotva valóban lelket ad az ott készült cipőknek. A régi idők kifinomultságának és mestermunkáinak lelkét élesztik fel David Balazic alkotásai, akinek minden munkájában visszaköszön az alkotás öröme. Cipői az alkotó jelenlétnek, az igényes, precíz munkának és a mester szellemének varázslatos együttesét jelentik.

fullsizeoutput_108.jpeg

p_20180511_153927_1_1.jpg

p_20180511_155302_1_p_2.jpg

p_20180511_155330_1_1.jpg

Fotók: Stílus és Design Blog

Chaussures de luxe hongroises à la française - Les chefs-d'œuvre de David Balazic maître-cordonnier

La chaussure est l'un des éléments les plus importants de l'apparence, parmi lesquels les chaussures uniques faites à la main sont peut-être les plus spéciales. Leur création nécessite beaucoup plus de temps et d'attention, car cela se fait en mesurant la taille et les besoins du porteur potentiel avec soin, en utilisant les meilleurs matériaux, un travail personnalisé et méticuleux. Je suis allé voir David Balazic, un cordonnier de renommée mondiale qui vit dans la Courbe du Danube et qui nous a donné un aperçu de la création artistique.

Le maître-cordonnier David Balazic étant originaire de Dijon vit et travaille depuis les années 1990 dans la Courbe du Danube, plus précisement à Nagymaros.

Avant de revenir au présent et à la joie toujours persistante du travail à Nagymaros, je vous raconte comme courte introduction comment suis-je arrivée à l’écriture de cet article.

En s’intéressant aux chaussures faites sur mesure, j’étais en train de chercher sur Internet quand un résultat de recherche m’ a conduit au site Web de David Balazic.

J'ai aimé les merveilleuses œuvres sur son site, ainsi j'ai décidé de le voir personnellement dans son atelier à Nagymaros.

David Balazic est un homme extrêmement sympathique, les petits détails de la préparation des chaussures vous saluent partout lorsque vous entrez dans son magasin. Après qu’il m’a brièvement indiqué le processus de fabrication des chaussures, je lui ai dit que la magie de l'atelier était si inspirante que j'adorerais écrire un article à ce sujet. Après cela, le maître interviewé spontanément m’ a initié à l’histoire de son métier et m’a guidé de bonne grâce dans son atelier.

Son intérêt pour la fabrication de chaussures remonte à l'âge de 13 ans lorsque les chaussures de sa mère ne pouvaient pas être réparées dans un atelier de chaussures. En conséquence, il a appris la profession dans laquelle il a atteint les plus hauts niveaux. En tant que cordonnier elite, il a travaillé pour la maison de couture Hermés à Paris, où il a fait des chaussures pour des célébrités comme Sir Roger Moore.

La Hongrie est devenue l'étape décisive de sa vie où il est arrivé en 1994 en tant que militant dans le cadre d’une mission humanitaire pour 16 mois et il a travaillé comme maître-cordonnier fabricant des chaussures ortophédiques.

David aimait tellement la vie à Nagymaros qu'il a finalement décidé de rester ici et de continuer la profession dans la Courbe du Danube. Son atelier parle de la variété exigeante où il s'occupe non seulement de la réparation de chaussures mais aussi de la création de sa propre marque de chaussures, il donne également des leçons aux personnes intéressées par la conception et la production de chaussures, en les mettant dans le secret de ce métier.

Le maître était fasciné par le charme de la Courbe du Danube et il parle de la région comme de la « Riviéra hongroise » à ses amis français. Son objectif était de créer un atelier « vivant » qu’il a vraiment réussi dans ce milieu pittoresque.

Dans le même temps, l'esprit de ses œuvres est assuré non seulement par la situation géographique mais par le style très direct de David Balazic et par  l'atmosphère familière et agréable de son atelier.

Au cours de notre conversation, il a dit: il est important pour lui d'avoir un contact direct avec les locaux et avec tous les visiteurs de l’atelier, par lequel ils peuvent aider les autres dans le cadre de ce travail créatif et sérieux.

L’exigence sophistiquée et méticuleuse de son travail, l'attitude étonnante et exemplaire du maître parlent d'eux-mêmes, donc je recommande l'atelier du maître de Nagymaros  à tous ceux qui veulent des chaussures particulières faites à la  main minutieusement.

L’atmosphère fascinante du magasin à l'ambiance française rend visible les processus de la création artistique de chaussures faites à la main comme une histoire vivante. En flanant dans son magasin, j'ai eu une part de la philosophie des maîtres classiques.

L’exigence pour le comfort et pour l’esthétique se mélangeant avec la joie du travail fait de ses propres mains  insuffle de l’âme aux chaussures y préparées.

Les œuvres de David Balazic, dont le travail dénote le plaisir de la création, resusscitent le raffinement et l’âme des chefs d’œuvres des temps anciens. Ses chaussures représentent une combinaison magique de la présence du créateur, du travail exigeant et précis et de l'esprit du maître.

 

süti beállítások módosítása